تاريخ شفاهي ناشر صد ساله ثبت شد تاريخ انتشار:15/04/1394 12:36

نشست تاریخ شفاهی کتاب در بیست و سومین نشست خود به انتشارات «گنج دانش» اختصاص داشت که روز دوشنبه 15 تیر با حضور «علیرضا گنج دانش»؛ مدیر انتشارات گنج دانش و «نصرالله حدادی»؛ پژوهشگر در سرای اهل قلم برگزار شد.

در این نشست، «علیرضا گنج دانش»؛ مدیر انتشارات گنج دانش درباره ورود به کار نشر گفت:«مادرم در سال 1336 از دنیا رفت و پدرم تنها شد. پدرم زندگی مرفهی داشت، اما مشکلات چشم هایش که در نهایت به نابینایی او منجر شد، سبب شد تا همه زندگی اش را از دست بدهد.»

گنج دانش ادامه داد:«برای پدرم فقط کتابفروشی گنج دانش باقی مانده بود. من تحصیل را رها کردم تا به پدرم کمک کنم. اگر به او کمک نمی کردم، شاید گنج دانش اصلا باقی نمی ماند.»

وی از مادرش به عنوان عامل موفقیت خود نام برد و درباره فضایل او گفت:«مادرم که معلم سرخانه داشت، می توانست بنویسد، اما سواد نوشتن او اندک بود. مادرم خوب می توانست بخواند. حافظ قرآن بود. دیوان حافظ، گلستان و بوستان را هم حفظ بود و اشعار این کتاب ها را برای ما تفسیر می کرد. ما هر چه داریم از او داریم.»

علیرضا گنج دانش که در سال 1336 به کار کتابفروشی وارد شده همزمان هم تحصیلات خود را در دبیرستان «رهنما» به صورت شبانه ادامه داده است. او درباره کتاب های عربی که توسط انتشارات گنج دانش منتشر می شد، چنین گفت:«ما از مصر، عراق و بین النهرین کتاب های عربی وارد می کردیم. اولین انتشاراتی که کتاب عربی به ایران وارد می کرد، ما بودیم. با ناشری به نام «مطبعه الکاتولوکیه» همکاری می کردیم. این انتشارات همه کتاب های مرجع عربی به فرانسه، انگلیسی به عربی، عربی به انگلیسی، سریانی به عربی و ... را منتشر می کرد.»

وی درباره نقش «حبیب الله آموزگار» در انتشارات گنج دانش نیز توضیح داد:«آموزگار، موسس گنج دانش بود. پدرم وقتی به مدرسه می رفت برای کار به او معرفی شد و سال ها با او کار کرد. وقتی آموزگار وارد کار سیاست شد، پدرم در سال 1295 این کتابفروشی را از او خرید.»

گنج دانش که سال آینده وارد صدمین سال فعالیت خود می شود، اولین انتشارات تخصصی در ایران بود که کتاب های قوانین و حقوقی را منتشر می کرد. مدیر این انتشارات درباره ورود به این حوزه چنین بیان کرد:«قانون های مدون مجلس در روزنامه «رسمی» منتشر می شد. ما هم این قوانین را با کسب اجازه حروف چینی، ادیت و چاپ می کردیم. من از حدود سال 1339 وارد انتشار کتاب های حقوقی شدم. کتابفروشی ما نزدیک دادگستری بود و ما با حقوق دان ها حشر و نشر داشتیم که همین موضوع باعث شد این کتاب ها را منتشر کنیم.»

وی درباره مخاطبان کتاب های این کتابفروشی هم گفت:«اغلب مخاطبان ما را اساتید دانشگاه ها و دانشجوها تشکیل می دادند. برای این که از چاپ کتاب ها آگاه شوند، در روزنامه های کیهان و اطلاعات آگهی می دادیم. این روزنامه ها در سراسر کشور توزیع می شد و افراد به این طریق از انتشار کتاب های قوانین و حقوق آگاه می شدند.»

وی درباره عنوان «کتابخانه گنج دانش» نیز گفت:«زمانی که ما فعالیت می کردیم کتابخانه عمومی نداشتیم و افراد به معدود کتابخانه های تخصصی دسترسی نداشتند. بنابراین کتابفروشی به مکانی برای مطالعه و تبادل اطلاعات تبدیل شده بود که به آن کتابخانه گنج دانش می گفتند.»

کتابفروشی گنج دانش، ابتدا در خیابان ناصرخسرو فعالیت می کرد، از سال 1321 به باب همایون منتقل شد و از سال 1379 نیز به خیابان انقلاب انتقال یافت. مدیر این انتشارات درباره انتقال آن به خیابان انقلاب گفت:«موقعیت کتاب در خیابان انقلاب شکوفا است به همین دلیل انتشارات به این خیابان منتقل شد، ضمن این که دانشجویان چندان از وجود انتشارات گنج دانش در خیابان باب همایون اطلاع نداشتند.»

مدیر انتشارات گنج دانش، درباره معضل «کتاب سازی» نیز بیان کرد:«ما در انتشارات گنج دانش در این زمینه گرفتاری مضاعفی داریم. از مطالب کتاب های ما استفاده و این مطالب را به صورت غلط منتشر می کنند. ناشر باید بداند که چه کتابی چاپ می کند، اما در این کتاب سازی ها با بی سوادی آشکاری مواجه هستیم.»

علیرضا گنج دانش، کار در کتابفروشی را پس از پدرش ادامه داد. او درباره ادامه کار انتشارات توسط فرزندانش نیز گفت:«پسری دارم که در رشته حقوق تحصیل کرده است. او می خواهد کار من را ادامه بدهد.»

اما آیا او اگر یک بار دیگر متولد شود، باز هم کار انتشارات را انتخاب می کند؟ وی در پاسخ به این پرسش چنین گفت:«کتابفروشی، فقیرترین صنف است. در کتابفروشی ضرر می کنم، اما چه کنم؟ من به این کار علاقه مندم.»


نظر كاربران

 

تعداد نظرات:0
تعداد مشاهده:0
اضافه كردن نظر جديد
پست الكترونيكي:
نظر:
عبارت نمايش داده شده در تصوير بالا را وارد كنيد :  
بازگشت >>