مدير كتابفروشي «سيروس» در سراي اهل قلم تاريخ انتشار:01/04/1394 13:3

بیست و دومین نشست تاریخ شفاهی کتاب، دوشنبه اول تیر با حضور احمد افجه ای؛ مدیر کتابفروشی «سیروس» در سرای اهل قلم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، جلسات تاریخ شفاهی کتاب به معرفی فعالان قدیمی حوزه نشر از گذشته تاکنون اختصاص دارد و در آن مدیران انتشارات درباره شروع به کار و روند نشر در انتشارات خود می گویند. در بیست و دومین نشست از این سلسله نشست ها احمد افجه ای؛ مدیر کتابفروشی «سیروس» به عنوان مهمان حضور داشت.

افجه ای در این نشست درباره راه اندازی کتابفروشی «سیروس» چنین توضیح داد:«پدرم و شریکش به اسم آقای سیروس در سال 1315 کتابفروشی سیروس را راه اندازی کردند. ابتدا کتابفروشی رونق نداشت تا حدی که پدرم می گفت یک روز فقط یک ریال فروش داشتند به همین دلیل هم یک دهنه از این مغازه دو دهنه ای را فروختند.»

افجه ای که تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان «خیام» گذرانده بود، تا دوم دبیرستان در دبیرستان «مروی» درس خواند و از اواخر سال 1334 به خاطر علاقه ای که به کتاب داشت، در کتابفروشی پدرش مشغول به کار شد. به خاطر همین علاقه هم بود که سال ها در حرفه کتابفروشی ماند و به سراغ نشر نرفت.

وی درباره طرح هایی که کتابفروشان قدیمی برای رونق کتابفروشی اجرا می کردند، چنین گفت:«عبدالرحیم جعفری، شهامت عجیب و عشق زیادی به کتاب داشت. او کتاب های جیبی «چه می دانم» را منتشر می کرد. همچنین قسطی فروشی کتاب را هم راه انداخت به همین دلیل هم خیلی ها به سراغ او می رفتند.»

مدیر کتابفروشی سیروس این موضوع را مطرح کرد که به خاطر کم رونق بودن کتابفروشی در گذشته، در کتابفروشی ها مبادله کتاب صورت نمی گرفت.

افجه ای درباره نحوه خرید کتاب در کتابفروشی سیروس هم چنین توضیح داد:«از کتاب هایی که لازم داشتیم صورت تهیه می کردیم و کتاب ها را با 20 درصد تخفیف می خریدیم.»

وی درباره خرید کتاب های درسی در گذشته هم گفت:«آن سال ها کتاب درسی کم چاپ می شد. کتابفروشی ها برای خرید کتاب های درسی سهمیه داشتند. از لیست کتاب های درسی که می خواستیم، صورت تهیه می کردیم و از شرکت های مختلف با حدود 15 تا 20 درصد تخفیف کتاب می خریدیم.»

افجه ای ضمن اشاره به این که هیچ وقت نه کتاب پشت جلد سفید خریده، نه کتاب های ممنوعه، درباره این موضوع که بین کتابفروش های قدیم او را به عنوان «قیمت گذار کتاب» می شناختند، این طور توضیح داد:«من هم کتابخوان بودم، هم اطلاعات کتابشناسی خوبی داشتم. به همین دلیل هم من را به عنوان قیمت گذار کتاب قبول داشتند.»

افجه ای که بیش از 60 سال در کتابفروشی سیروس فعالیت کرده، در سال 1390 این کتابفروشی را در شاه آباد فروخت و به خیابان انقلاب آمد. وی درباره احساسش از فروش این کتابفروشی گفت:«روزی که کتابفروشی شعبه خیابان شاه آباد را فروختم، احساس خیلی بدی داشتم.»

وی درباره آینده کتابفروشی سیروس هم بیان کرد:«کتاب را دوست دارم. با این که چشم هایم ضعیف شده، اما کتاب می خوانم و در کتابخانه ام حدود 500 جلد کتاب دارم. سخت است بدون کتاب زندگی کنم. فرزندم کتابفروش نشده و این که آینده کتابفروشی سیروس چه می شود، فقط خدا می داند.

افجه ای درباره قیمت کتاب هم گفت:«کتاب ارزان است، اما مردم به خاطر اینترنت و تکنولوژی های جدید به سراغ کتاب نمی روند. آن هایی که اهل کتاب اند، امکان مالی ندارند. آن هایی هم که پول دارند، سراغ کتاب نمی روند.»

وی ادامه داد:«الان وضعیت طوری شده که بعضی ناشران فقط 50 نسخه کتاب چاپ می کنند. اگر وزارت ارشاد به ناشران از نظر مالی کمک کند، اوضاع بهتر می شود.»


نظر كاربران

 

تعداد نظرات:0
تعداد مشاهده:0
اضافه كردن نظر جديد
پست الكترونيكي:
نظر:
عبارت نمايش داده شده در تصوير بالا را وارد كنيد :  
بازگشت >>