مسائل حقوقي نشر الكترونيكي بررسي شد تاريخ انتشار:27/03/1394 9:34

نشست بررسی «مسائل حقوقی نشر الکترونیکی»، سه شنبه 26 خرداد با حضور دکتر سید مهدی حجتی، سعید دهقان و سیدعلی آل داوود در سرای اهل قلم خانه کتاب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، سید علی آل داوود؛ پژوهشگر متون و نسخ خطی از عدم رعایت حقوق نشر به عنوان مشکلی که پدیدآورندگان با آن مواجه هستند نام برد و گفت:«در زمینه حقوق نشر، بیشتر ضرر و خسران را نویسندگان، مترجمان و پدیدآورندگان اثر دریافت می کنند.»

آل داوود ضمن اشاره به ناآگاهی پدیدآورندگان از حقوق خود در زمینه نشر چنین توضیح داد:«در قراردادهای بین ناشران و مولفان، ماده ای هست که این نکته را مطرح می کند که ناشر می تواند اثر را به صورت الکترونیک منتشر کند، بدون این که حقی برای مولف در نظر بگیرد. مولفین بدون این که آگاه باشند این قراردادها را امضا می کنند، اما در عمل با مشکل مواجه می شوند.»

مدیر دفتر مشاوره حقوقی اهل قلم خانه کتاب از قانون «حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان» به عنوان قانونی که در سال 1348 وضع شده، نام برد و درباره لایحه «حمایت از مالکیت فکری» نیز که به مجلس ارائه شده، گفت:«لایحه حمایت از مالکیت فکری که به مجلس ارائه شده، نواقص بسیاری دارد. این لایحه اگر در اختیار نویسندگان و ناشران قرار بگیرد، می توانند نظرات تخصصی خود را درباره این لایحه ارائه بدهند و نواقص آن را برطرف کنند.»

دکتر سید مهدی حجتی؛ وکیل پایه یک دادگستری، استاد دانشگاه و مولف کتاب هایی مانند «مجموعه دیدگاه های صنفی یک وکیل دادگستری» و «قانون مجازات در نظم حقوقی کنونی»، درباره قانون هایی که وضع می شود گفت:«قوانینی که وضع می شود، برای اجرایی شدن باید هم جنبه اعتقادی و هم جنبه التزامی داشته باشد. یکی از روش ها فرهنگسازی در همه دنیا از طریق قانونگذاری است.»

حجتی از وجود نداشتن بسترسازی حقوقی و قانونی برای تکنولوژی های جدید به عنوان یکی از چالش های اصلی کشور نام برد و گفت:«قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان که در سال 1348 وضع شده، پاسخگوی نیازهای امروز نیست، اما قضات دادگاه ها می توانند به این قانون استناد کنند. هنر دستگاه قضایی و قاضی است که از این قانون چه تفسیری داشته باشد.»

وی ضمن اشاره به این موضوع که پدیدآورندگان آثار هم در زمان تضییع حقوقشان واکنش لازم را نشان نمی دهند، از حقوق مادی و معنوی مولف نام برد و دراین باره توضیح داد:«در حقوق نشر باید برای پدیدآورنده اثر هم حقوق مادی و هم حقوق معنوی را قائل باشیم. حقوق مادی پدیدآورندگان که مغفول مانده، حقوق معنوی هم بیشتر از حقوق مادی مورد غفلت قرار گرفته است.»

این وکیل پایه یک دادگستری تاکید کرد که در حوزه اجرای قانون نشر نیازمند اهرم های نظارتی هستیم و قانون هایی که در این زمینه وجود دارد به خاطر عدم پیگیری پدیدآورندگان متروک مانده.

حجتی از کنوانسیون «برن» و معاهده جهانی «حق مولف» به عنوان کنوانسیون هایی که در زمینه نشر وجود دارد، نام برد که ایران هنوز به آن ملحق نشده است و درباره لایحه «حمایت از مالکیت فکری» نیز گفت:«در دولت فعلی لایحه حمایت از مالکیت فکری در 118 ماده به مجلس تقدیم شده که بسیاری از نواقص و کاستی های موجود را برطرف می کند اما در آن قانونگذار از کنار خیلی موضوعات با اجماع عبور کرده است.»

وی ادامه داد:«روز به روز بر دامنه نشر الکترونیک افزوده می شود بنابراین باید قوانینی منطبق بر تکنولوژی روز تصویب کنیم. در زمینه لایحه حمایت از مالکیت فکری هم لازم است تا افرادی که در حوزه نشر فعالیت می کنند، این لایحه را مطالعه و پیشنهادات خود را از طریق صنف خود به دولت منتقل کنند.»

سعید دهقان، وکیل پایه یک دادگستری و مولف کتاب «از دل جامعه» نیز ضمن تاکید بر این که هر پدیده ای هم معایب و هم مزایای متعدی دارد، گفت:«مزایای نشر الکترونیکی بیشتر از معایب آن است. یکی از مشکلات جدی در حوزه نشر کاغذی، توزیع و پخش است. در نشر الکترونیکی این مشکل حل می شود. هزینه های چاپ کاهش می یابد و آثار تالیف شده، فضای کمتری را اشغال می کند.»

وی ادامه داد:«در نشر الکترونیک مشکل تیراژ هم حل می شود. همچنین در نشر الکترونیک، سرعت جست و جو افزایش می یابد و دغدغه ادیت آثار در تجدید چاپ هم از بین می رود.»

دهقان از سرعت پایین اینترنت و عدم دسترسی به اینترنت به عنوان یکی از معایب نشر الکترونیکی نام برد و گفت:«خستگی چشم و مشکل عدم استناد به مطالب فضای مجازی هم می تواند جزو معایب نشر الکترونیک محسوب شود. در فضای مجازی چون سرعت بالا است و مطالب به سهولت در دسترس قرار دارد، احتمال عدم کیفیت مطرح می شود. اما آنچه به عنوان مزایا در نشر الکترونیکی مطرح می شود، بر معایب ارجحیت دارد.»نظر كاربران

 

تعداد نظرات:0
تعداد مشاهده:0
اضافه كردن نظر جديد
پست الكترونيكي:
نظر:
عبارت نمايش داده شده در تصوير بالا را وارد كنيد :  
بازگشت >>