مجموعه «گلستان هنر» در سراي اهل قلم نقد شد تاريخ انتشار:25/03/1394 8:19

نشست نقد و بررسی مجموعه کتاب «گلستان هنر»، عصر یکشنبه 24 خرداد با حضور محمدحسن حامدی؛ مدیر انتشارات پیکره، احسان الله شکرالهی، علی اصغر میرزایی مهر، توکا ملکی و علی بوذری در سرای اهل قلم خانه کتاب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، مجموعه کتاب «گلستان هنر» در مجلدات مختلف به زندگینامه هنرمندان می پردازد. عمادالکتاب سیفی، اسماعیل جلایر، میرزاعلی قلی خویی، پرویز شاهپور، بیوک احمری و اردشیر محصص برخی از هنرمندانی هستند که مجلدات این مجموعه به آن ها اختصاص یافته. تاکنون 14 جلد از مجموعه گلستان هنر توسط انتشارات پیکره منتشر شده است.

در ابتدای این نشست، محمدحسن حامدی؛ مدیر انتشارات پیکره با اشاره به این که از سال 1381 مدیر نشریه «تندیس» است، درباره علاقه مندی به ثبت زندگی هنرمندان گفت:«ثبت زندگی هنرمندان را از نشریه تندیس شروع کردیم. گاهی با هنرمندانی مواجه می شدم که زندگی نامه آن ها در 2 یا 3 پاراگراف و حتی فقط در یک خط خلاصه شده بود. این موضوع برای من تلنگر و گوشزدی بود تا بخواهم کتاب هایی را در زمینه آثار و احوال هنرمندان منتشر کنم.»

حامدی ادامه داد:«نام «گلستان هنر» را برای این مجموعه انتخاب کردم که هم «گلستان هنر» قاضی احمد منشی قمی را یادآوری کند، هم شکل مبسوط تری به خود بگیرد.»

مدیر انتشارات پیکره در سخنانش به این موضوع اشاره کرد که مجموعه گلستان هنر تا هر زمان که توانایی فکری و مالی وجود داشته باشد، می تواند ادامه یابد. وی همچنین از انتشار 5 مجلد دیگر درباره افرادی مانند علی اشرف، محمد هادی، رضا عباسی و ابوالحسن مستوفی اول خبر داد.

احسان الله شکرالهی از منتقدان حاضر در نشست این موضوع را بیان کرد که مجموعه «گلستان هنر» به موضوعاتی می پردازد که بعضا راجع به آن ها کتابی پدید نیامده است. شکراللهی درباره شکل ظاهری این مجموعه چنین گفت:«کتاب ها طراحی شکیل و فرم ثابتی دارد. صفحات خوب طراحی شده و ادبیات سطرهای آغازین با کتاب های معمول متفاوت است.»

وی با اشاره به این که مجموعه گلستان هنر دارای اعتبار علمی قابل توجهی است، انتقاداتی را راجع به محتوای این مجموعه بیان کرد و گفت:«در علم کتابداری به مطالبی که کمتر از 48 صفحه باشد، جزوه گفته می شود. بهتر است که مجلدات این مجموعه حداقل تعداد صفحات یک کتاب را دارا باشد. برخی اطلاعات فیپا در این مجموعه اشکال دارد. مثلا در کتابی که محمدحسین کشمیری می پردازد، وی به عنوان خوشنویس ایرانی معرفی شده، در صورتی که او ایرانی نیست.»

شکراللهی ادامه داد:«در این مجموعه به مکتب های هنری، هنرهای مختلف، پیشکسوتان و هنرمندان جوان تر توجه شده که مزیت محسوب می شود. همچنین به خاندان های هنرمند توجه شده و نقش خاندان ها را در ترویج هنر ملی می شناساند که این موضوع هم خوب است.»

وی از استفاده از نثر قدیمی در برخی از مجلد ها به عنوان یک نقطه ضعف نام برد و ضمن اشاره به این که لازم است تا این کتاب ها با ادبیات زمانه یکسان باشد، پیشنهاداتی را مطرح کرد و گفت:«لازم است این مجموعه یک مقدمه ثابت داشته باشد که هم اهداف را معرفی کند، هم فراخوانی برای معرفی هنرمندان دیگر باشد. همچنین لازم است به هنرهای مختلف پرداخته شود.»

علی اصغر میرزایی مهر نیز ابتدا از یکسان بودن فرمت، کیفیت کاغذ به کار رفته و تصویری بودن مجلدها به عنوان مزایای مجموعه گلستان هنر نام برد و درباره نقاط ضعف آن چنین توضیح داد:«حجم برخی از کتاب ها بسیار کم است. آیا اگر قرار باشد به هنرمندان درجه یک هم بپردازید، باز کتاب ها همین قدر کم حجم خواهد بود؟ همچنین ظاهرا شیوه نامه روشنی برای مولفین در نظر گرفته نشده. ادبیات مجلدها متفاوت است و برخی از آن ها ادبیات به روزی ندارد.»

میرزایی درباره عدم پیوستگی کتاب های این مجموعه نیز گفت:«کسی که یک جلد از کتاب ها را می خرد، هیچ اطلاعی از مجلدات دیگر ندارد. آنچه کتاب ها را به هم پیوند می دهد، فرمت و شماره کتاب ها است. هر کدام از کتاب ها یک جزیره مستقل اند که به دریایی که در آن قرار دارند، ربطی ندارند. بهتر است هر مجلد پیش گفتاری داشته باشد که اهداف کتاب را به مخاطب معرفی کند.»

توکا ملکی هم ضمن اشاره به این موضوع که بعد از انتشار 14 جلد از این مجموعه هنوز زود است درباره آن نظر قطعی داد، درباره کتاب های مجموعه گلستان هنر گفت:«سابقه انتشار مجموعه ای در حیطه های مختلف هنر کمابیش وجود داشته. شاید بتوان نوجوانان، جوانان و دانشجویان را مخاطب این مجموعه دانست و بر همین حساب هم فرض کرد که مطالب ساده تر و خلاصه تر بیان شده، اما همین منطق هم این موضوع را توجیه نمی کند که اصول در کتاب ها رعایت نشود.»

ملکی بر داشتن سرپرست واحد در انتشار چنین مجموعه ای تاکید کرد و درباره سایر ویژگی های مجموعه گلستان هنر گفت:«در 90 درصد مجموعه، تصاویر زیر نویس ندارد. برخی از کتاب ها هم به دلیل کم حجم بودن به کاتالوگی از تصاویر تبدیل شده اند. برخی از کتاب ها نثری بسیار قدیمی دارد.»

وی همچنین از فرمت یکسان، صفحه آرایی و کیفیت خوب تصاویر به عنوان نقاط قوت این مجموعه نام برد.

حامدی؛ مدیر انتشارات پیکره نیز در پایان این نشست در پاسخ به برخی از انتقادها گفت:«حتی اگر تعداد کلمات برخی از کتاب ها کم باشد، حفظ همین میزان مطلب هم برای ما بسیار مهم بوده. این تعداد از هنرمندان ما فراموش شده اند چون کسی راجع به آن ها ننوشته. ما با بحران فراموشی مواجه هستیم. هنرمندان، ثروت های ما هستند که با آن ها می توانیم بخشی از دنیا را به دست آوریم.»


نظر كاربران

 

تعداد نظرات:0
تعداد مشاهده:0
اضافه كردن نظر جديد
پست الكترونيكي:
نظر:
عبارت نمايش داده شده در تصوير بالا را وارد كنيد :  
بازگشت >>