مرور فعاليت هاي موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات در تاريخ شفاهي كتاب تاريخ انتشار:11/03/1394 10:0

بیستمین نشست تاریخ شفاهی کتاب، یکشنبه 10 خرداد با حضور کاظم علمی؛ مدیر موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات در سرای اهل قلم خانه کتاب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خانه کتاب، در این نشست که به مدیریت نصرالله حدادی؛ پژوهشگر در سرای اهل قلم برگزار شد، کاظم علمی؛ مدیر موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات ضمن اشاره به این که این موسسه از سال 1359 با هدف تسهیل روند پخش كتاب و به روز كردن این فن آغاز به کار کرده، از همکاری این موسسه با 250 ناشر و توزیع 25 هزار عنوان کتاب در سراسر کشور خبر داد و درباره روند فعالیت خود از گذشته تاکنون گفت:«از زمان آغاز به کار موسسه تا سال 1380 کتاب ها را از ناشران می خریدیم، اما از این سال به بعد کتاب ها را به صورت امانی از ناشران دریافت می کنیم.»

علمی درباره نحوه فعالیت با ناشران و کتابفروشان تهرانی و شهرستانی نیز توضیح داد:«کتاب ها را در تهران به صورت حضوری در اختیار ناشران و کتابفروشان قرار می دهیم. برای شهرستان ها هم پیش از سال 1380 به صلاحدید خودمان کتاب ارسال می کردیم، اما بعد از سال 80 به خاطر افزایش تعداد عناوین کتاب و تعداد مراکز پخش، با اطلاع رسانی و هماهنگی قبلی برای ناشران و کتابفروشان شهرستانی کتاب ارسال می کنیم.»

وی درباره تغییرات سیستم توزیع کتاب از گذشته تا به حال نیز توضیح داد:«کار ما توزیع کننده های کتاب، اطلاع رسانی و خدمت رسانی به ناشر و کتابفروش است. در این زمینه پیش از این کتاب ها را به صورت بسته ای در اختیار کتابفروشان قرار می دادیم، اما پس از مدتی کاتالوگ کتاب های موجود در موسسه را منتشر کردیم. چند سال هم هست که عناوین کتاب ها را در لپ تاپ ذخیره می کنیم و در اختیار کتابفروشان و ناشران قرار می دهیم. ضمن این که برای اطلاع رسانی، سایت موسسه را داریم که هم کم هزینه تر است و هم دقت بالاتری دارد.»

علمی، ضمن اشاره به این موضوع که تاکنون به سراغ توزیع کتاب های کمک آموزشی نرفته است، درباره میزان علاقه مندی مردم به کتابخوانی گفت:«مردم ایران کتاب را دوست دارند، اما دنبالش نمی روند، این ما هستیم که باید به دنبال آن ها برویم. مردم اگر کتاب را ببینند، می خرند. به خاطر این که ویترین و محل نمایش کتاب کم است، مردم به سراغ کتاب نمی روند.»

مدیر موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات که نشر «ذهن آویز» را نیز راه اندازی کرده، درباره این انتشارات چنین توضیح داد:«حدود 4-5 سال است که نشر ذهن آویز راه اندازی شده. تاکنون حدود 230 عنوان کتاب منتشر کرده ایم که از این تعداد حدود 50 عنوان آن تجدید چاپ شده است.»

وی در پاسخ به این پرسش که تا چه زمانی فعالیت در حوزه پخش کتاب را ادامه خواهد داد، گفت:«این کار واقعا پرزحمت است، اما عاشق آن هستم. حتی یک روز هم فکر نکرده ام که کارم را رها کنم. فرزندانم هم به این کار علاقه دارند و آن را ادامه می دهند.»

گفتنی است نشست های تاریخ شفاهی کتاب به معرفی فعالان قدیمی حوزه نشر از گذشته تاکنون اختصاص دارد و در آن فعالان این حوزه درباره شروع به کار و روند نشر در ایران سخن می گویند.

 


نظر كاربران

 

تعداد نظرات:0
تعداد مشاهده:0
اضافه كردن نظر جديد
پست الكترونيكي:
نظر:
عبارت نمايش داده شده در تصوير بالا را وارد كنيد :  
بازگشت >>