گراني مصالح نشر؛ حلقه‌هاي يك زنجير/ محمد بقايي ماكان تاريخ انتشار:24/12/1393 15:41

معمولاً وقتی صحبت از کتاب و کتابخوانی یا به طور کلی صنعت نشر در کشور می‌شود، چنین می‌پندارند که حلقه‌ای است جدا از حلقه‌های به هم پیوسته یک سلسله و بر این عقیده‌اند که باید متفاوت از دیگر حلقه‌ها باشد. 
حال آنکه در هر جامعه‌ای همه قضایا و مسائل مطرح در آن، مانند حلقه‌های یک زنجیر به هم پیوسته‌اند. به عبارت دیگر می‌توان جامعه را به یک شخص تشبیه کرد که همه اجزای آن تحت مدیریت و هدایت یک مرکز اصلی قرار می‌گیرند. قضیه کتاب و کتابخوانی یا صنعت نشر هم چنین است و به همین علت نمی‌توان آن را جدا از بقیه موضوع‌ها و مسائل یک جامعه مورد بررسی قرار داد. به این معنا که باید نتیجه گرفت وضع  نشر کشور مانند اقتصاد آن کشور و اقتصاد مانند کشاورزی آن کشور و کشاورزی مانند صنعت و صنعت آن کشور مانند امور فرهنگی آن کشور است. به همین ترتیب، این دوره و تسلسل ادامه می‌یابد تا بار دیگر به نقطه آغازین برسد. نتیجه اینکه مشکل کتاب و کتابخوانی موضوعی وابسته به موضوع‌ها و مشکلات دیگر است که تا آن مشکلات و موضوع‌ها از میان برداشته نشوند، نمی‌توان امیدی به بهبود این صنعت داشت.
 اما علاوه بر همه این قضایا، مسائل دیگری هم سبب شده تا برخی از این کتاب‌ها که جزو آثار سنگین و اندیشمندانه‌اند مانند کتاب‌هایی در حوزه فلسفه و تحقیقات ادبی و مانند آن منتشر می‌شوند به دلیل آنکه خواننده عام ندارند، کمتر مورد توجه قرار گیرند و از آنجا که ناشران به دلیل گرانی مصالح چاپ در پی نشر کتاب‌هایی‌اند که مورد توجه عموم باشند، کمتر به این نوع آثار عنایت دارند و در نتیجه هر سال که می‌گذرد، آثاری درخور تأمل از این دست کمتر به بازار عرضه می‌شوند. علاوه بر این،‌ اعتماد نکردن اهل مطالعه به کتاب‌هایی که منتشر می‌شوند بر همه آشکار و روشن است که برخی از این کتاب‌ها از هفت‌خوان ممیزی می‌گذرند و گاه به دلیل همین مضایق با اصل خود مطابقت ندارند و در آن دخل و تصرف‌های بسیاری می‌شود که سبب شده شمارگان کتاب تا حد 500 نسخه تنزل یابد که برای کشوری با چنان سابقه فرهنگی درخشان که دارای نخستین کتابخانه‌ها در تاریخ جهان بوده به واقع مایه تأسف است. 
بر اساس چنین مواردی که می‌توان آنها را مصداق این مثل معروف «سالی که نکوست از بهارش پیداست» قلمداد کرد، نمی‌توان برای صنعت نشر در سال آینده چشم‌انداز مناسبی را پیش‌بینی کرد و امیدوار بود که وضع کتاب و کتابخوانی حداقل مانند چند دهه گذشته رونق مختصری داشته باشد.

نظر كاربران

 

تعداد نظرات:0
تعداد مشاهده:0
اضافه كردن نظر جديد
پست الكترونيكي:
نظر:
عبارت نمايش داده شده در تصوير بالا را وارد كنيد :  
بازگشت >>