يك سال با كتاب و كتابخواني و نشر كشور/ تاريخ انتشار:24/12/1393 15:39

سالی دیگر بر ایران و ایرانی گذشت و بیش از هر چیز دیگری، فرهنگش در مسیر توسعه و پیشرفت دستخوش تلاطم و ناملایماتی قرار گرفت هرچند پیشرفت‌هایش هم کم نبودند و در برخی موارد خیره‌کننده می‌نمودند. با این همه مروری بر این رخدادها برای یادآوری سالی که به زودی به پایان می رسد و فقط یاد و خاطره‌ای از آن در ذهن‌ها می‌ماند، ما را بر آن داشت تا نگاهی به رخدادهای فرهنگی کشور در سال 1393 با تکیه بر حوزه کتاب و نشر بیندازیم.
بهار 1393
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۳ هجری شمسی، با تبریک سال نو و نوروز به همه هم‌میهنان و ایرانیان عزیز در سراسر جهان، سال جدید را سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نام‌گذاری کردند.
مدیر کل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از راه‌اندازی اتاق فکر از سوی این مرکز به منظور بررسی مسائل کلان حوزه کتاب خبر داد.
بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب، اردیبهشت 1393 در مصلای تهران برگزار شد.
 دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، در افتتاحیه نمایشگاه تهران گفت: «باید تشخیص خوب و بد را به صاحب‌نظران واقعی و انجمن‌ها و اصحاب قلم و فکر واگذار کنیم و بدانیم هیچ‌کس در ممیزی بالاتر از وجدان عمومی و افکار عمومی نیست. آنها بهترین ممیزان جامعه‌اند. می‌دانند به استقبال چه کتابی بروند و چه کتابی را در گوشه انزوا قرار دهند. این دولت معتقد است دخالتش را در همه امور باید کمتر و کمتر کند و کار را به صاحبان آن رشته و پیشکسوتان واگذار کند.»
علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسامی هم با بیان اینکه بلوغ و فرزانگی یک ملت را باید در فروغ کتاب‌هایش جست‌وجو کرد، گفت: «هرچند دنیای مجازی رو به پیشرفت است اما رابطه انسان با کتاب همچنان گرم و ناگسستنی است و کتاب از اصالت ویژه‌ای در نظر اصحاب علم برخوردار است.»
کتاب هفته از شنبه 27 اردیبهشت 1393 شماره 430 با قیمت 2500 تومان در دسترس علاقه‌مندانش قرار گرفت. تا پیش از آن، این نشریه پرسابقه، به قیمت 300 تومان یا رایگان در اختیار مخاطبانش قرار داده می‌شد.
اواخر فصل بهار، موسسه خانه کتاب، خانه‌هایی را برای ترجمه، ویرایش و... راه اندازی کرد. در ابتدا که خانه ترجمه راه اندازی شد، مدیرش گفته بود: «بانک اطلاعات خانه ترجمه در سال جاری تکمیل و کتاب‌شناسی آثار ترجمه‌شده از سوی خانه ترجمه منتشر می‌شود.» احسان عباسلو، مهم‌ترین برنامه خانه ترجمه را جمع‌آوری اطلاعات و آمار تمام آثار ترجمه و منتشرشده به فارسی و از فارسی به دیگر زبان‌ها که در داخل و خارج از کشور انجام گرفته، عنوان کرد.
تابستان1393
سید عباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: «برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معافیت مالیاتی ناشران محرز است اما اختلاف‌ها در برداشت از قانون مشکل‌ساز شده است.»
علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین گشایش بیست و دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، گفت: «نمایشگاه قرآن فرصت ارزشمندی برای بروز ابتکارات قرآنی است.»
برای گسترش فرهنگ کتابخوانی، طرح صدقه کتاب در فروشگاه پاتوق کتاب تبریز افتتاح شد.
غلامحسین نظامی، مدیر اسناد و کتابخانه ملی استان بوشهر با اشاره به جمع‌آوری شش میلیون سند درباره خلیج فارس و استان بوشهر گفت: «بوشهر به شهر موزه‌ها تبدیل می‌شود.»
موضوع اخذ وجه در قبال شماره شابک به دلیل اعتراض اهالی کتاب، منتفی شد.
محمودرضا برازش، مدیر کل دفتر چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: «۳۵ کتابخانه تخصصی چاپ با ۱۶۵ عنوان کتاب تخصصی، پایان‌نامه، نشریات و فیلم در استان‌های سراسر کشور راه‌اندازی می‌شوند.»
پس از کشمکش‌های فراوان و چندین‌ساله، کتابفروشان از پرداخت مالیات معاف شدند. 
در ادامه برنامه‌های واگذاری امور به صاحبان امر، هیأت نظارت بر نشر کتاب آیین‌نامه واگذاری ممیزی کتاب به ناشران را به طور رسمی ابلاغ کرد. با صدور این آیین‌نامه، کارهای مقدماتی واگذاری ممیزی به ناشران جنبه اداری پیدا کرده و به زودی دستورالعمل‌های لازم تدوین می‌شوند.
نخستین نشست سرای اهل قلم خانه کتاب در دور جدید مدیریت این موسسه با موضوع «نقد و بررسی فره ایزدی و جانشینی در شاهنامه» از سوی خانه نقد ایران برگزار شد.
معاون دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: «تاکنون 11 هزار و 513 پروانه نشر در کشور صادر شده که از این تعداد فقط سه هزار و 984 ناشر در کشور در این حرفه مشغول فعالیتند.»
با راه‌اندازی وب‌سایت نشریه کتاب هفته، آرشیو سال‌های 1381 تا 1393 این نشریه در دسترس عموم علاقه‌مندان قرار گرفت.
امیرزاده، مشاور معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسامی گفت: «تسهیلات ارائه‌شده به ناشران با توجه به طرح توسعه ناشران متفاوت و سقف تسهیلات در نظر گرفته‌شده برای هر متقاضی یک تا دو میلیارد ریال است.» 
حسن احمدی، دبیر مجمع ناشران الکترونیک معتقد است با وجود گذشت بیش از 10 سال از فعالیت رسمی ناشران الکترونیک، هنوز خلأهای قانونی بسیاری در این زمینه وجود دارند که کار را برای فعالان این حوزه سخت کرده‌اند.
پیشکسوتان و کارآفرینان چهاردهمین جشنواره صنعت چاپ و نشر کشور، همراه شماری از کارآفرینان این صنعت با حضور علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل شدند. 
خانه کتاب ایران، میزبان علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. این نخستین بازدید وزیر ارشاد دولت یازدهم از زیرمجموعه وزارتخانه متبوعش در حوزه کتاب بود. یکی از برنامه‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان بازدید از خانه کتاب، دیدار از نشریه «کتاب هفته» بود. جنتی همراه معاون فرهنگی وزارتخانه و مدیرعامل خانه کتاب به دیدار اعضای تحریریه این تنها نشریه هفتگی کتاب ایران آمدند. در جریان دیدار وزیر ارشاد از کتاب هفته، آخرین شماره منتشرشده این نشریه تقدیم وزیر شد. او از زحمات دست‌اندرکاران کتاب هفته تقدیر کرد. 
مرکز کتاب‌پژوهی ایران با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح شد.
 
پاییز1393
رئیس شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان تهران: «امیدواریم توانایی گسترش کتابفروشی‌ها را در خیابان کریم‌خان داشته باشیم.» 
حجت‌الله نیکی ملکی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: «دولت می‌کوشد نمایشگاه‌های کتاب تا حد امکان توسعه یابند و تا جایی که امکان دارد رویکردها و نگاه‌های سیاسی در حوزه نشر برداشته شوند.»
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به نامه اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، با اعلام تصویب موضوع معافیت مالیاتی ناشران و کتابفروشان در کارگروه فرهنگی سازمان امور مالیاتی، اصلاح و بازنگری آیین‌نامه، نحوه تأسیس و صدور مجوز فعالیت اعضای این صنف را در دست بررسی عنوان کرد.» 
حسین وکیلی، معاون امور مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور از بازنگری در جدول مصادیق مشاغل معاف از پرداخت مالیات با همکاری کارگروهی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسامی خبر داد و گفت: «مطابق اصلاحیه صورت‌گرفته، کتابفروشان در رسته فعالیت‌های فرهنگی قرار گرفتند و مانند مشاغل قرارگرفته در رسته فعالیت‌های مطبوعاتی، انتشاراتی و هنری، از پرداخت مالیات معاف شدند.»
از لوح فشرده «کتاب‌شناسی دفاع مقدس» محصولی جدید از خانه کتاب رونمایی شد.
از دهمین فهرست «لاک‌پشت پرنده» برای معرفی بهترین کتاب‌هایی که در تابستان 1392 برای کودکان و نوجوان منتشر شده بودند، رونمایی شد.
از شنبه 19 مهر 1393 در شماره 451 کتاب هفته تغییر شکل داد و در ظاهری متفاوت روی کیوسک نشریات جا خوش کرد.
مدیر کل دفتر حقوقی وزارت ارشاد گفت: «وزیر اقتصاد برای بررسی پیشنهاد معافیت مالیاتی طراحان مد و لباس و فعالان چاپخانه‌هایی که فقط کتاب چاپ می‌کنند، قول مساعد داده است. لادن حیدری همچنین از طرح پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وزیر اقتصاد برای افزوده شدن دو رسته شغلی دیگر به مشاغل معاف از پرداخت مالیات خبر داد.»
جلسه «نقد و بررسی دور جدید کتاب هفته» با حضور سید علی میرفتاح، فرید مدرسی، سعید کیایی، محسن باغبان، مجتبی اعتمادمقدم و علی آقاغفار در سرای اهل قلم خانه کتاب ایران برگزار شد. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، طی حکمی، دکتر محمدعلی مهدوی‌راد را به جای دکتر نجفقلی حبیبی به عنوان دبیر علمی سی و دومین دوره جایزه کتاب سال برگزید. 
چهارمین دوره کتاب سال سینمایی با معرفی برگزیدگانش در خانه سینما به کار خود پایان داد.
نخستین همایش دوسالانه ادبیات کودک و مطالعات کودکی که در کتابخانه حسینیه ارشاد برگزار شد.
علیرضا مختارپور، دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: «نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای روستاهای بالای 4000 نفر، نیروی تمام‌وقت جذب می‌کند.»
پنجمین نمایشگاه تخصصی کتاب دانشگاهی، همزمان با هفته کتاب برپا شد.
بیست و دومین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «ترویج کتاب، ترویج امید» از 24 آبان تا اول آذر در سراسر کشور برگزار شد.
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان بر اساس قرارداد منعقدشده با موسسه خانه کتاب، حمایت از خادمان نشر و نویسندگان را در دستور کار قرار داد.
جورج جرداق، نویسنده عاشق امام علی(ع)، چهاردهم آبان 1393 درگذشت.
کتاب هفته در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها که در مصلای امام خمینی(ره) تهران برپا شده بود، شرکت کرد.
بیست و دومین دوره تکریم کتابداران و ترویج فرهنگ کتابخوانی، همراه با گرامیداشت شخصیت علامه سید محمدحسین طباطبایی، 27 آبان 1393 در تالار وحدت تهران برگزار شد.
نرم‌افزارهای «آرشیو کتاب هفته»، «آرشیو کتاب ماه» و «وب‌سایت نشریات نقد کتاب» در دومین روز از هفته کتاب در سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب رونمایی شدند.
برگزیدگان نهایی هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد معرفی شدند.
نخستین همایش «اقتصاد نشر کودک و نوجوان» به همت انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان و خانه کتاب با عنوان «حساب کتاب» برگزار شد.
به مناسبت هفته کتاب و به پیشنهاد احمد مسجدجامعی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، 29 آبان همه در کتابفروشی‌ها جمع شدند تا هم هنرمندان و پدیدآورندگان را از نزدیک ببینند و هم کتاب بخرند. 
حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تلاش این وزارتخانه برای رهایی چاپخانه‌داران از پرداخت مالیات خبر داد و گفت: «فرایند معافیت مالیاتی کتابفروشان در حال اجراست و کتابفروشان از پرداخت مالیات معافند.»
علی‌اکبر اشعری، مدیرعامل باغ کتاب گفت: «قرار است در باغ کتاب تهران، کلینیک کتاب‌درمانی ساخته شود.» 
۲۶ آذر 1393 جمعی از شاعران، نویسندگان و استادان دانشگاه‌های مصر از کتاب هفته بازدید کردند.
دکتر سیدرضا صالحی امیری، رئیس کتابخانه ملی ایران در مراسم رونمایی از مجموعه کتاب‌های تاریخ شفاهی ایران عصر پهلوی دوم، خبر از تشکیل پژوهشکده تاریخ شفاهی در آینده داد. 


زمستان1393
بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.
جشن امضای زمستانی لاک‌پشت پرنده و معرفی کتاب‌های برگزیده پاییز 1393 در شهر کتاب مرکزی برگزار شد.
فراکسیون چاپ در مجلس تشکیل شد.
فعالیت رادیو کتاب در دوره مدیر جدید این سازمان متوقف شد.
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین پایانی یازدهمین جشنواره نقد کتاب گفت: «اگر در حوزه نقد هم مانند حوزه نشر با رشد کمی آثار مواجه می‌شدیم، اتفاق‌های روشن‌تری در عرصه نشر بروز پیدا می‌کردند.»
آموزش و پرورش برای تجهیز کتابخانه‌های مدارس شهر تهران اعتبار خاصی تخصیص می‌دهد.
برگزیدگان دهمین دوره انتخاب کتاب سال سپاه و پاسداران اهل قلم معرفی شدند. 
برابر مصوبه شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، کل مدیریت اجرایی این نمایشگاه در دوره‌ای سه‌ساله به تشکل‌های نشر واگذار خواهد شد. 
نمایشگاه «یاد یار مهربان» در آستانه دهه فجر برپا شد.
مجید غلامی جلیسه با پیشنهاد سید عباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیأت امنای موسسه خانه کتاب، با رأی هیأت امنا به عنوان مدیرعامل موسسه خانه کتاب برگزیده شد.
به گفته رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، یک میلیارد تومان برای اهدای کتاب و تجهیز کتابخانه‌های مساجد در دهه فجر اختصاص یافت.
رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران: «چند مورد رأی محکومیت برای موزعان غیرقانونی کتاب صادر شد.»
همایون امیرزاده به عنوان سرپرست دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی، جایگزین علی شجاعی صائین شد که بیش از یک سال این مسوولیت را بر عهده داشت.
دومین نشست نشر ایران و تاجیکستان توسط انجمن دوستی این دو کشور در موزه فرش تهران برگزار شد. 
سیزدهمین جشنواره کتاب و رسانه با معرفی برگزیدگانش برپا شد.
از نویسندگان و پدیدآورندگان برترین‌های هفدهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان قدردانی به عمل آمد.
از ناشران سراسر کشور برای حضور در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ثبت‌نام شد.
سی و دومین جایزه کتاب سال با معرفی برگزیدگانش برگزار شد. رئیس‌جمهوری در این مراسم گفت: «خط قرمز یا مثلث است یا مربع و نمی‌تواند هزار ضلع داشته باشد. ما باید نظارت کتاب را قدم به قدم به صاحبان امر واگذار کنیم. ناشران، نویسندگان و اساتید برجسته نظارت داشته باشند و اگر کتاب چاپ شد، نباید برای چاپ دوم نیز مجبور باشد از چندین مانع عبور کند.»
از نسخه آزمایشی سایت سرای اهل قلم به نشانی www.ahleghalam.ir رونمایی شد. 
محمدرضا زائری، رضا مختاری و علی‌اصغر محمدخانی با تصویب هیأت امنای موسسه خانه کتاب به عنوان اعضای جدید هیأت‌مدیره این موسسه معرفی شدند.
شانزدهمین جایزه کتاب سال دفاع مقدس سوم اسفندماه برپاشد.
جشن سالانه اهدای نشان‌های لاک‌پشت پرنده در شهر کتاب مرکزی برگزار شد.
از فهرست کتاب‌های برگزیده و شایسته تقدیر سال 1392 شورای کتاب کودک و نوجوان در مراسم بزرگداشت پنجاه و دومین سالگرد تأسیس این شورا رونمایی شد.
داوران بخش‌های کودک، نوجوان، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و بخش رمان آزاد جایزه ادبی شهیدحبیب غنی‌پور، هفت رمان برتر سال 1393 را معرفی کردند.
با تصمیم هیات امنای موسسه خانه کتاب، نشریه کتاب هفته در خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) ادغام شدو در سال 94، این نشریه به عنوان نسخه کاغذی خبرگزاری کتاب به انتشار خواهد رسید.

نظر كاربران

 

تعداد نظرات:0
تعداد مشاهده:0
اضافه كردن نظر جديد
پست الكترونيكي:
نظر:
عبارت نمايش داده شده در تصوير بالا را وارد كنيد :  
بازگشت >>